A Harvard Egyetem beperli Donald Trump kormányát

A Harvard Egyetem pert indított a Trump-kormányzat ellen, amiért az megtiltotta számára, hogy külföldi hallgatókat vegyen fel. Az elit amerikai egyetem szerint a döntés politikai megtorlás Donald Trump kormánya részéről, amely sérti az alkotmányos jogokat, és több ezer diák sorsát sodorja veszélybe.

2025. 05. 23. 21:19
Illusztráció Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly jogi csatát indított a Harvard Egyetem, miután a Trump-kormányzat egyik legújabb intézkedésével megtiltotta az intézménynek, hogy új külföldi hallgatókat vegyen fel. A döntésre válaszul az egyetem pénteken szövetségi pert indított Bostonban, arra hivatkozva, hogy az intézkedés sérti az Egyesült Államok alkotmányának első kiegészítését, amely garantálja a véleménynyilvánítás szabadságát. Donald Trump amerikai elnök a múltban többször is felszólalt az amerikai felsőoktatásban terjedő antiszemitizmus ellen.

Az egyetem szerint jogsértő Donald Trump kormányának döntése
Az egyetem szerint jogsértő Donald Trump kormányának döntése
(Fotó: AFP)

A Harvard bepereli Donald Trump kormányát

A beadvány szerint az intézkedés „azonnali és pusztító hatással” jár nemcsak a Harvardra nézve, hanem több mint 7000 vízumkérelmezőre is. 

Egy tollvonással a kormányzat el akarja tüntetni a Harvard hallgatóinak egynegyedét, olyan nemzetközi diákokat, akik jelentős mértékben hozzájárulnak az egyetem küldetéséhez

– fogalmazott az egyetem. A Harvard közölte, hogy ideiglenes bírósági intézkedés iránti kérelmet is benyújt, hogy megakadályozza a Belbiztonsági Minisztérium végrehajtási lépéseit. Az intézmény jelenleg közel 6800 külföldi hallgatót fogad Cambridge-i kampuszán.

A minisztérium csütörtöki közlése szerint a lépés oka az, hogy a Harvard „Amerika-ellenes, terrorizmust támogató agitátorokat” engedett a kampuszára, akik zaklatták a zsidó hallgatókat.

 

Továbbá azzal is vádolták az egyetemet, hogy együttműködik a Kínai Kommunista Párttal, és 2024-ben egy kínai félkatonai csoport tagjait is fogadta és képezte. A vádakra az egyetem korábban úgy reagált, hogy „nem enged a jogilag védett alapelveiből”, még akkor sem, ha politikai megtorlástól tart. Alan Garber, az egyetem elnöke elmondta, hogy az elmúlt másfél évben átfogó intézkedéseket vezettek be az antiszemitizmus elleni fellépés érdekében.

A helyzet kiéleződéséhez az is hozzájárult, hogy április 16-án Kristi Noem belbiztonsági miniszter felszólította a Harvardot, hogy szolgáltasson részletes információkat minden olyan külföldi hallgatóról, aki erőszakos tüntetésekhez köthető.

A miniszter 72 órát adott a felvételek és dokumentumok átadására, beleértve hang- és videóanyagokat is. A mostani kereset független attól az eljárástól, amelyben a Harvard több mint kétmilliárd dolláros szövetségi forrásmegvonás miatt perli a kormányt.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.

OSZAR »