Újabb szigorítások várhatók az állatvédelem területén, ugyanis megkezdődött a parlamenti vitája Tuzson Bence igazságügyért felelős miniszter és Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos közös törvényjavaslatának.
Az indítvány szerint aki az állatkínzást ebrendészeti telep vagy állatmenhely működtetése során követi el, súlyosabb büntetésre számíthat a jövőben. A büntetési tétel még magasabb lehet akkor, ha mindezt tíznél nagyobb számú állatra követik el. Az indokolás szerint a létesítmények üzemeltetésében részt vevő személyeknek és gondozóknak fokozott felelősségük van, továbbá a társadalom bizalmát élvezik, ami indokolja, hogy állatkínzás elkövetése esetén szigorúbb büntetésre számítsanak.
Az előterjesztők az illegális állatkereskedőkkel és szaporítókkal szemben is határozottabb fellépést szorgalmaznak:
a javaslat önálló bűncselekményként kezeli, ha valaki a jogszabályban meghatározott kor előtt a kölyköket anyjuktól leválasztva, kereskedelmi mennyiségben az ország területére behoz, onnan kivisz vagy azon átszállít.
Szabálysértés lesz állattal koldulni
A javaslat szerint az élő állatokkal való koldulás szabálysértésnek minősülne. Az indokolásban felidézik, hogy „a kiszolgáltatott állatokkal próbálják az embereket érzelmileg manipulálni, valamint az állatok kikötve, hóban-fagyban, a tűző napon, akár étlen és szomjan élnek”. Szintúgy
tilalmaznák az élő állatok nyereményjáték díjaként való kisorsolását is.
A törvényjavaslat értelmében az állatvédelmi eljárások során a hatóságok könnyebben és gyorsabban rendezhetik majd a jövőben a bántalmazott állatok sorsát annak érdekében, hogy ezek az állatok mihamarabb biztonságos környezetbe kerülhessenek.
Amennyiben az állatvédelmi képzésen való részvételre kötelezett állattartó a kötelezettségének önként nem tesz eleget, úgy az előterjesztés szerint az állatvédelmi hatóság a kötelezettség teljesítéséig az állattartót az állattartástól eltilthatja. Célja, hogy az állatvédelmi hatóság által előírt, az állatok védelmét szolgáló kötelezések elmulasztása ne legyen bírság megfizetésével kiváltható, hanem ezek elmulasztása esetén a bírság kiszabása mellett az állattartástól is eltilthatják a vétkest.
Azonnali elkobzás is járhat
Az indokolás kiemeli, hogy a súlyos esetekben nem életszerű a bántalmazott állat ideiglenes elszállítása, ezért szükséges megteremteni, hogy a hatóság mérlegelhesse az állat azonnali elkobzásának lehetőségét is. A javaslat kitér az állatvédelmi ismeretterjesztés fontosságára is, a törvényjavaslat értelmében rendeletben állapítanák meg az állatvédelmi képzés és oktatás részletes szabályait.
Amennyiben az Országgyűlés a törvényjavaslatot jövő hónapban elfogadja, úgy az a kihirdetését követő 61. napon lép hatályba.
A Magyar Nemzet korábban megírta: betiltották a vásárokon a kutyák és macskák kereskedelmét, állandósult a civilek támogatása és az állatvédelmi edukáció terén is nagyot lépett előre a kormány. Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos lapunknak korábban elmondta: ezek mind olyan eredmények, amelyekkel egy jó társadalom felé fogunk menni. A kormánybiztos hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy
amikor állatvédelemről beszélünk, akkor beszéljünk ahhoz a hárommillió emberhez is, akik állatot tartanak.
A gyerekek edukációja sikertörténet a magyar állatvédelemben, az állatvédelmi témahét kapcsán mindig szóba kerül: a gyermek a jövő állattartója.
A nevelésre helyezték a hangsúlyt
– A mi generációnk nem kapta meg az állatvédelmi oktatást. Azt látjuk, hogy a magyar társadalom nagyon állatszerető társadalom, viszont a felelős állattartás hagy kívánnivalót maga után. Az állatvédelmi témahét edukációra tökéletes, hiszen két hétig erre reflektálnak azok az intézmények, amelyek ebben részt vesznek, és már mondhatjuk, hogy majdnem teljes a lefedettség, hiszen 315 ezer gyermeket tudtunk bevonni ebbe a programba, ez több mint kétezer oktatási intézményt jelent. Célkitűzésünk volt, és meg is tudtuk valósítani, hogy gyermekotthonokba is eljussunk. Azt gondolom, hogy egy olyan társadalom fog felnőni, amelynek az állatvédelem már alapfogalom – mondta Ovádi Péter, aki munkatársaival azon dolgozik, hogy a magyar oktatásba belecsempésszék a mindennapos állatvédelmi edukációt a pedagógusok állatvédelmi képzésein keresztül.