Újabb karókkal lehetetlenítik el az életmentést a Dohány utcában

Parkoló autók ellen „gerikarók" jelentek meg a VII. kerületi Dohány utcában azért, hogy a trolik forgalmát ne hátráltassák a parkoló autók. A leszúrt pollerek egy problémát megoldottak, de másik hármat létrehoztak. Az áruszállítók, az életmentést végzők nem tudnak leparkolni, ráadásul újabb parkolóhelyekkel lett kevesebb Erzsébetváros.

2025. 05. 16. 5:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre nagyobb a felháborodás Budapesten, mert a fővárosi vezetés egyre több helyen telepít gerikarókat. – Ha forgalmi átrendeződésről van szó Erzsébetvárosban vagy a fővárosban, akkor általában előbb döntenek, mint hogy azt életszerűen megterveznék. Sajnos ez egy visszatérő probléma, a forgalomátszervezés is úgy zajlott le, hogy már negyedszer variálták meg Belső-Erzsébetvárosban a forgalmi rendet. Rengeteg olyan példa van a fővárosi kerékpársávokat illetően is, ahol szintén ugyanez a probléma. Ilyen az Üllői út, ahol ugyanúgy életek múlhatnak azon, hogy a mentőautó nem tud megállni a ház előtt, csak mondjuk több sarokkal lejjebb – mondta a Magyar Nemzetnek Radics Béla, a Fidesz–KDNP fővárosi képviselője. 

A Dohány utcai lakók is felháborodtak azon, hogy a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) hibás eszközhöz nyúlt és pollerekkel oldotta meg, hogy bizonyos szakaszokon ne lehessen parkolni. Csakhogy ezzel a megoldással nemcsak a parkolást lehetetlenítették el hanem az életmentést és az áruszállítást is.

– Mi az elejétől kezdve mondtuk, hogy a Dohány utcai forgalomátszervezés és parkolási rend felborítása ne lakossági egyeztetés nélkül történjen meg. Így is rengeteg parkolóhelyet szüntettek meg Belső-Erzsébetvárosban, és ezzel nagyon megkeserítik az ott élők hazajutását is. Hangsúlyoztuk, ha bármi módosítást végrehajtanak, akkor az legyen életszerű. Megint úgy alakítanak ki parkolási rendet, hogy azzal rengeteg új problémát generálnak, amelyekkel a kerületiek néznek szembe nap mint nap. Nyilvánvaló, hogy az intézkedés hetekkel vagy hónapokkal később módosítgatni kell, ki kell szedni a karókat és egy új rendszert kell kialakítani – húzta alá Radics Béla. Hozzátette: több lehetősége adott a BKK-nak, hogy hogyan kell úgy megszüntetni parkolóhelyet, hogy oda autó ne álljon be, viszont ideiglenesen meg tudjon állni akár mentőautó, a tűzoltóautó vagy  áruszállító. Vannak olyan aszfaltfestési opciók vagy táblák, amelyek megtiltják azt, hogy oda autó beálljon.

– A fővárosban nagyon erős a kerékpároslobbi, nemcsak az erzsébetvárosi önkormányzatban, hanem az egész fővárosban.

– Azt látjuk, hogy mindent alárendelnek annak, hogy az összes autósnak a lehető legnagyobb mértékben elvegyék a kedvüket attól, hogy kocsit használjanak, ahelyett, hogy mélygarázsokat építenének. Az is rossz szemlélet, hogy felesleges feszültséget generálnak a biciklisek és az autósok között.

– Ahelyett, hogy mindkét közlekedési eszköz használóira gondolna a városvezetés. Nem mondom azt, hogy nem kellenek sétálóutcák, kellenek. Természetesen legyen több kerékpársáv, legyen minél inkább mobilizálhatóbb és egészségesebb egy kerületi rendszer, de legyen minden átgondolt – hangsúlyozta a képviselő, aki arra is kitért: egy ilyen döntés csak azután születhet meg, miután a lakókkal megtörtént az egyeztetés.

A nagykörúti biciklisáv (Forrás: Facebook/I Bike Budapest)
A nagykörúti biciklisáv (Forrás: Facebook/I Bike Budapest)

– Olyan nincs, hogy nem veszem figyelembe, hogy rengeteg ember rá van kényszerülve az autóhasználatra, és nem hozok létre egyéb lakossági parkolási opciót számukra. Konkrét példa a Wesselényi utca közepe. Hiába van valakinek kerületi lakcímkártyája, ha az utcán keresztül megy és nem a közepén lakik, akkor megbírságolják – tette hozzá. Megjegyezte:

– Kamera figyeli a rendszámokat: ki az, aki áthajt, ki az, aki nem. Tehát hogyha valakinek nem pontosan arra a pár házszámra szól a lakcímkártyája, akkor automatikusan 30 ezer forintos bírsággal gyarapszik.

– Viszont hogyha nem akar bírságot kapni, akkor ki kell mennie balra a Klauzál utcán a Rákóczi útra, és ott végig kell menni egészen föl, majd lefordulni valahol a Síp utcán, hogy utána visszajusson a Dohány utcába, ahonnan vissza tud jutni a Wesselényi utcába. Tehát egészen elképesztő köröket kell valakinek ahhoz tenni, hogy egy pár méteres útszakaszon ne kapjon büntetést, mindezt úgy, hogy a VII. kerületben lakik az illető. 

Radics Béla szerint ez a megoldás nem csökkenti a forgalmat, hanem épp ellenkezőleg, dugók alakulnak ki, ezért még több időt ülnek az emberek az autóban, miközben megy a kipufogó.

Borítókép: Dohány utcai karók (Fotó: Facebook)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.

OSZAR »